Sklejka suchotrwała

Sklejka suchotrwała – co to jest?

Sklejka suchotrwała jest zaprojektowana tak, aby stosować ją w warunkach suchych oraz w pomieszczeniach, w których występuje stosunkowo niska wilgotność powietrza. Sklejka ta podatna jest na działanie czynników atmosferycznych, więc należy stosować ją jedynie wewnątrz lokalu. Produkowana jest surowców drewnopochodnych, uzupełnianych klejami na bazie żywicy mocznikowo-formaldehydowej. Budowa sklejki polega na sklejaniu nieparzystej liczby bardzo cienkich arkuszy drewnianych, czyli fornirów. Grubość jednego forniru to 1,5 mm, a zewnętrze warstwy sklejki to obłogi. Obłogi naturalne ułożone są słojami zawsze w tym samym kierunku. Wyróżniającymi się cechami sklejek są wyrównane właściwości mechaniczne i fizyczne na całej powierzchni połaci.

Zastosowanie sklejki suchotrwałej

Warto pamiętać, że materiał, z którego stworzona jest sklejka suchotrwała, jest nieodpowiedni do zastosowania w warunkach niesprzyjających. Zbyt duża wilgoć może spowodować rozwarstwienie się i zniszczenie sklejki. Natomiast sklejka ta znajdzie swoje zastosowanie w budownictwie, meblarstwie, stolarstwie, na rynku samochodowym oraz w produkcji opakowań lub produkcji galanterii drzewnej.
Wykorzystuje się ją do budowy ścian działowych, podszyć dachowych i drzwi. Dobrze sprawdza się jako okładzina ścian, sufitów, podłóg oraz materiał konstrukcyjny lub wypełniający. Sklejki suchotrwałej używa się też do budowania specjalnym form stosowanych do zalewania betonu czy też w budowie deskowań. W budynkach takich jak przemysłowe kładziona jest jako podłoga, platforma rusztowań lub podesty. Produkuje się z niej meble i różne akcesoria wnętrzarskie. W sektorze samochodowym sklejka stosowana jest jako element konstrukcji foteli oraz materiał wykończeniowy samochodu. Sklejka również sprawdza się doskonale na statkach, jachtach i łodziach. Wykończa się nią kadłuby lub wnętrza systemów pływających. Dodatkowo ze sklejki produkuje się różnego rodzaju pudełka, skrzynki oraz opakowania, mające na celu chronić nieznaczne ładunki. Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów sklejkę można zastosować jako obudowy kolumn głośnikowych, w elementach konstrukcyjnych na placach zabawach, w instrumentach muzycznych, zestawach modelarskich, akcesoriach dekoracyjnych i wielu innych tym podobnych rzeczach.

Pamiętajmy, aby sklejkę suchotrwałą zastosować tylko wtedy, gdy nie będzie narażona bezpośrednio na działania czynników zewnętrznych.