Sklejka jest materiałem, który od wielu lat znajduje bardzo szerokie zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Tworzy się ją sklejając ze sobą cienkie warstwy drewna. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo szeroki wachlarz zastosowań, można ją bowiem modelować na gorąco nawet w bardzo wymyślne kształty bez łamania. Jednak dynamiczny rozwój przemysłu sprawił, że wprowadzono wiele nowych odsłon tego produktu, do których zalicza się sklejka specjalistyczna.
Czym są sklejki specjalistyczne?
Sklejka specjalistyczna to bardzo wiele różnorodnych produktów, które w procesie produkcji uzyskały różnorodne cechy, odróżniające je od tradycyjnej, znanej na przestrzeni lat sklejki. Sklejki tego typu wykonuje się na przykład z nie tak powszechnych, egzotycznych gatunków drewna które nadają im inne cechy. Często również pomiędzy warstwami drewna stosuje się specjalne materiały, jak na przykład folia, dzięki czemu gotowa sklejka uzyskuje dodatkowe cechy.
Gdzie stosuje się sklejki laminowane?
Sklejka laminowana to produkt wytwarzany zazwyczaj z drewna topolowego i brzozowego. Cechą, która odróżnia je od innych jest fakt, iż są one pokryte warstwą laminatu. Laminowanie zapewnia sklejce wodoodporność i znacznie większą trwałość. Ze względu na swoje cechy ten rodzaj sklejki jest wykorzystywany powszechnie na przykład do budowy jachtów czy jako element do produkcji mebli. Surowiec świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie niezbędne jest zastosowanie sklejki wodoodpornej.
Sklejki lakierowane i ich zastosowanie
Sklejka lakierowana to sklejka, która pokryta jest specjalnie dobranym lakierem. Może być bezbarwny lub kolorowy, w zależności od potrzeb. Sklejki lakierowane bardzo często znajdują zastosowanie jako element dekoracyjny nie tylko do produkcji mebli, ale również do wykładania powierzchni ścian czy sufitów.
Zastosowanie sklejki perforowanej
Sklejka perforowana to szczególny rodzaj materiału. Jest to sklejka z wywierconymi otworami, która dzięki temu zyskuje nowe cechy. Tego typu sklejki wykorzystuje się nie tylko jako element dekoracyjny do produkcji mebli czy aranżacji wnętrz, ale również jako element do wykonywania takich przedmiotów jak na przykład głośniki czy obudowy sprzętu muzycznego.