Sklejka sosnowa

Sklejka sosnowa powstaje dokładnie tak samo, jak każda inna odmiana sklejek. Do jej produkcji wykorzystuje się cienko ścięte warstwy drewna sosnowego, które następnie łączy się ze sobą za pomocą kleju. Ze względu na fakt, że klej ten jest odporny na działanie wody, uzyskana w ten sposób sklejka również wyróżnia się wysokim stopniem wodoodporności.

Właściwości sklejki sosnowej

Sklejka wyróżnia się typowymi dla drewna sosnowego właściwościami. Jest to produkt o dużej twardości i wytrzymałości, a także o bardzo dużej sprężystości. Zaletą sosny jest jej łatwa dostępność, która przedkłada się na relatywnie niską cenę produktu. Drewno sosnowe charakteryzuje się specyficznym, bladobrązowym kolorem, w którym delikatnie zarysowane są słoje. Co ciekawe, materiał ten zachowuje swój naturalny kolor nawet w przypadku intensywnego olejowania. Jego atutem jest też delikatny, choć wyrazisty zapach, który doskonale łączy się z aranżacją.

Gdzie wykorzystuje się sklejkę sosnową?

Sosna to bardzo często spotykany w naszym klimacie gatunek drzewa. Nie dziwi zatem fakt, że wykorzystuje się go do wielu różnych zastosowań. Sklejka sosnowa wykorzystywana jest m.in. w przemyśle meblarskim, szkutnictwie, a także w przemyśle samochodowym i budownictwie. Tworzywo to stosowane jest też do produkcji różnego rodzaju opakowań, a także do budowy prostych konstrukcji (np. na placach zabaw). Duża wytrzymałość drewna sosnowego sprawia, że wykorzystuje się je również w produkcji sprzętu sportowego i niektórych zabawek.

Sklejka charakteryzuje się małą podatnością na oddziaływanie wilgoci. Z tego też względu stosuje się ją zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z łatwością może ona znieść duże różnice temperatur. Obok forniru stanowi bardzo popularny materiał konstrukcyjny.