Płyta stolarska

Płyta stolarska to materiał powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Bardzo często pełni funkcję półfabrykatu w tworzeniu poszczególnych elementów mebli. Mogą z niej powstać drzwi, meble, ściany pojazdów oraz wiele innych elementów.

Czym charakteryzuje się płyta stolarska?

Płyty stolarskie to produkty podobne do sklejki. Składają się one z warstwy środkowej produkowanej na bazie płyty listewkowej z drewna liściastego lub iglastego oraz z warstwy zewnętrznej zwanej obłogami czy też fornirami. Elementy te mogą także być z drewna liściastego lub iglastego.

Płyty stolarskie są najczęściej wykonane z sosny, brzozy, dębu oraz jesionu o grubość 1,5 mm. W ofercie dostępne są także płyty o innych grubościach wynoszących od 12 do 38 mm oraz z różnymi obłogami. Płyty stolarskie – cena jest zależna od grubości, rozmiaru oraz od tego z ilu warstw się składa.

Płyty stolarskie Art-Wood są najczęściej oklejane na bazie żywicy mocznikowo – formaldehydowej. Posiadają obrzeża naturalne z klejem.

W zależności od wykorzystanego materiału i kleju wyróżnia się:
– płyty stolarskie suchotrwałe
– płyty stolarskie wodoodporne

Od wielu lat bardzo dużą popularnością cieszy się płyta stolarska surowa, która jest bardzo solidna oraz trwała.

Płyty stolarskie – zalety i zastosowanie

Płyty stolarskie mają mnóstwo zalet. Co prawda bardzo mocno przypominają sklejkę, ale w przeciwieństwie do tego tworzywa charakteryzują się znacznie mniejszym ciężarem. Podczas procesu produkcji płyty stolarskiej dochodzi do pęcznienia drewna, a później do jego kurczenia się, a to sprawia, że materiał jest bardzo podatny na wszelkie odkształcenia. Meble wykonane z takiej płyty są bardzo solidne oraz trwałe. Pomimo codziennej eksploatacji pozostają w niezmienionym kształcie przez wiele długich lat.

Niektóre płyty stolarskie mają właściwości wodoodporne, dzięki czemu są powszechnie stosowane w budownictwie, zazwyczaj jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający. Z kolei w przemyśle meblarskim tworzy się z nich stylowe meble kuchenne lub meble łazienkowe na wymiar. Płyty stolarskie znajdują także często zastosowanie w przemyśle opakowań, gdzie służą do budowy skrzyń transportowych.