Płyta pilśniowa

Płyta pilśniowa to produkt powszechnie wykorzystywany w meblarstwie. Jest ona znakomitym materiałem konstrukcyjnym, wykończeniowym oraz dekoracyjnym. Cechuje ją trwałość i wytrzymałość, a to sprawia, że bardzo często zastępuje naturalne drewno.

Czym charakteryzują się płyty pilśniowe?

Płyty pilśniowe są materiałem mocno zbliżonym do drewna. Podobieństwo to wynika z faktu, że surowce są wytwarzane z włókien drewnianych, które następnie przechodzą proces spilśniania. Polega on na tym, że drewno zostaje mocno rozdrobnione, a później jest poddawane odpowiednim warunkom ciśnieniowym oraz termicznym. Czynności te sprawiają,że drewniane włókna zamieniają się w zwartą masę o wybranej gęstości.

Istnieją dwa sposoby spilśniania: Mokre sprawia, że płyty posiadają z jednej stron charakterystyczny wzór w postaci odcisków siatki, a suche gwarantuje otrzymanie idealnie gładkich płyt.

Płyta pilśniowa miękka i twarda – istotne różnice

Obecnie w sprzedaży dostępne są płyty pilśniowe twarde oraz miękkie.

Płyta pilśniowa twarda charakteryzuje się znacznie większą gęstością, elastycznością oraz wyższą wytrzymałością mechaniczną. Jest ona produkowana w wersji:

    surowej
    lakierowanej
    perforowanej
    olejowanej

Płyty pilśniowe twarde są powszechnie wykorzystywane w budownictwie do wykonywania poszycia sufitów, ścian działowych oraz ścian szkieletowych budynków. Ponadto można je ułożyć pod posadzką jako suchy jastrych.

Z kolei w branży stolarskiej płyty pilśniowe twarde służą do wykonywania zabudów, tyłów mebli i spodów szuflad. W zakładach stolarskich jest powszechnie wykorzystywana płyta pilśniowa 5 mm, ale jest ona także dostępna na rynku o różnej grubości.

Płyty miękkie, zwane często porowatymi w procesie produkcji nie podlegają prasowaniu pod wysokim ciśnieniem. To sprawia, że są one zdecydowanie grubsze od płyt twardych. Dzięki luźnej strukturze mają doskonałe właściwości izolacyjne. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,05 W/(m2.K). Jest to znacznie więcej niż w przypadku wełny mineralnej czy styropianu. Takie płyty można z powodzeniem wykorzystać jako izolację termiczną i akustyczną stropów, posadzek oraz ścian.

Płyta pilśniowa – cena jest zależna od wielkości, grubości oraz wykończenia. Cena tego produktu jest podawana na sztuki.