Płyty drewnopochodne stanowią grupę materiałów włóknistych wytwarzanych na bazie produktów drzewnych. Produkty te znajdują powszechne zastosowanie w branży budowlanej, stolarskiej oraz wnętrzarskiej. Bardzo dużą popularnością cieszą się płyty mdf oraz płyty hdf. Czym charakteryzują się niniejsze surowce?
Płyta mdf – charakterystyka produktu
Jest to materiał drewnopochodny, który potrafi z powodzeniem zastąpić lite drewno. Powstaje w wyniku sprasowania drzewnych włókien, które są ze sobą spojone za pomocą specjalnego kleju lub utwardzacza organicznego, a następnie poddane działaniu wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia.
Płyta drewnopochodna mdf charakteryzuje się tym, że ma jednorodną strukturę oraz bardzo wysoką twardość. Stosowane w procesie produkcji drzewne włókna charakteryzują się gęstością na poziomie od 600 do 800 kg/m³. Ta właściwość sprawia, że tego typu płyty są bardzo proste oraz szybkie w obróbce.
Obecnie płyty te są powszechnie dostępne na rynku. Ich wymiary są różnorodne, a najczęściej spotykane są formaty: 2650 x 2700 mm, 2800 x 2070 mm oraz 2850 x 1830. Grubości płyt MDF mogą wynosić od 3 mm do 44 mm. Parament decyduje o wytrzymałości oraz odporności na poszczególne uszkodzenia mechaniczne. Płyty mdf – cena jest zależna od powyższych wartości.
Powszechne zastosowanie płyt mdf
Płyty MDF są powszechnie wykorzystywane podczas wykańczania wnętrz oraz produkcji mebli. Są z nich wykonywane meble, listwy dekoracyjne i cokoły przypodłogowe. Ostatnim trendem aranżacyjnym są bardzo modne są płyty mdf na ścianę, które potrafią w efektowny sposób przyozdobić każdy nowocześnie urządzony salon czy sypialnię. W kuchni natomiast potrafią zastąpić kafle ścienne i dodać tej przestrzeni wyjątkowego uroku.
Płyty hdf -charakterystyka i zastosowanie
Płyta hdf to popularny materiał drewnopochodny, który można zaliczyć do lepszej wersji standardowej płyty wiórowej. Podobnie jak inne płyty jest produkowana z drobnych włókien drewna, które są z sobą łączone podczas procesu prasowania zza pomocą kleju syntetycznego, żywicy oraz odpowiednich substancji utwardzających.
Na tle wielu innych płyt pilśniowych płytę hdf wyróżnia znacznie wyższa gęstość, która przekracza 850 kg/m3 . Jej dużą zaletą jest także to, że jest bardzo lekka. Standardowa płyta hdf o wymiarach około 2,5 × 2 m waży niecałe 2,7 kg. Charakteryzuje się ona również tym, że jest dość cienka. Płyty hdf – grubość wynosi najczęściej 2,5 mm 3 mm lub 4 mm. Z tego też powodu traktuje się je jako solidną alternatywę sklejki z drewna.
Tego typu płyty są wykorzystywane do produkcji paneli podłogowych, okładzin ściennych, kasetonów, drzwi, parapetów okiennych oraz wielu mebli.