Forniry

Pojęcie forniru nieodłącznie kojarzy się z obróbką i przetwarzaniem drewna. Zgodnie z definicją, fornir to cienkie arkusze drewna, które wykorzystuje się do uszlachetniania powierzchni wyrobów drewnianych, a zwłaszcza mebli. Pozyskuje się je z wcześniej przygotowanych w odpowiedni sposób kłód, które są obrabiane za pośrednictwem obróbki skrawaniem.

Rodzaje forniru i ich podział

W trakcie produkcji forniru niezwykle ważne jest, aby grubość poszczególnych arkuszy wahała się między 0.1 a 8 mm. Dzięki temu zyskuje on określone właściwości fizyczne. Cieńsze arkusze wykorzystuje się do produkcji forniru okleinowego, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrym wyglądem. Grubsze, bardziej wytrzymałe płaty są wykorzystywane do produkcji forniru obłogowego, który jest wykorzystywany m.in. do wytwarzania wytrzymałych płyt stolarskich.

Fornir czy laminat?

Płyty z forniru wykorzystuje się najczęściej w celach dekoracyjnych. Cienkie tworzywo okleinowe doskonale nadaje się do oklejania wiórowych płyt meblowych. Co więcej, ma ono olbrzymią przewagę nad zwykłą okleiną, od której jest ono dużo twardsze i bardziej wytrzymałe. Z forniru można również produkować płyty drewniane i sklejki. Interesujące właściwości ma fornir dębowy, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Co więcej, jego wytwarzanie jest dosyć proste, gdyż sam dąb jest materiałem łatwo poddającym się obróbce skrawaniem. Podobne właściwości posiada fornir orzech, który co prawda jest znacznie bardziej plastyczny, ale za to posiada bardzo ładny wzór dekoracyjny.

Fornirowanie mebli – czy warto?

Fornirowanie mebli przedkłada się na konkretne zalety wizualne. Meble te prezentują się pięknie, są idealnie dopracowane i wyróżniają się nowym, odświeżonym wyglądem. Co więcej, są one dużo bardziej odporne na działanie mechaniczne niż standardowe meble wykonane np. z płyty wiórowej lub pokryte sklejką. Pielęgnacja mebli fornirowanych jest dosyć prosta. Do ich mycia należy wykorzystywać jedynie ciepłą wodę i mydło. W trakcie usuwania z ich powierzchni zabrudzeń nie należy stosować żadnych ostrych narzędzi. Wystarczy, jeśli ograniczymy się do miękkich szmatek. O fornirowaną powierzchnię warto również dbać ze względu na jej cenę, gdyż waha się ona w granicach od 10 do nawet 100 złotych za wykończenie jednego metra kwadratowego.

ART WOOD jest producentem europejskich fornirów najwyższej jakości. Do produkcji używamy drewna cennego pozyskiwanego z legalnych źródeł, przestrzegając prawidłowej gospodarki
leśnej potwierdzonej certyfikatem FSC. Nasze długoletnie doświadczenie pozwala nam produkować fornir pod indywidualne potrzeby klienta, zarówno jakościowe jak i wymiarowe.
Potrafimy wydobyć z kłody najefektowniejszy rysunek drewna zmieniając kierunki skrawania tak aby drewno oddało swoje piękno. Nasze forniry powstają z miłości do natury,
tworząc we wnętrzach budynków ciepły klimat przyjazny człowiekowi. Meble, drzwi , okładziny ścienne , schody, lampy wykonane z naszych oklein naturalnych zdobią wnętrza
ekskluzywnych gabinetów, hoteli, banków jak i indywidualnych domów czy mieszkań. Jesteśmy tam gdzie potrzebna jest elegancja i nowoczesny design.

Podsumowując, trudno wyobrazić sobie nowoczesne stolarstwo bez forniru. I choć często zastępuje go tańsza sklejka, to jej parametry znacznie odbiegają od tego, co może zaoferować naturalne drewno.