Fornir modyfikowany

Okleina modyfikowana, nazywana często restrukturyzowaną lub techniczną, to naturalnego pochodzenia tworzywo wykorzystywane w celach dekoracyjnych. W aranżacji wnętrz zaczęto ją stosować już w latach 30. ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 60. powstały pierwsze przemysłowe systemy produkcji modyfikowanych oklein.

Produkcja forniru modyfikowanego

Do produkcji forniru modyfikowanego można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj drewna. Najczęściej stosuje się tu drewno modyfikowane pochodzące z drzew pospolitych i szybko rosnących. Skład produktu finalnego zależy również od aktualnych cen obowiązujących na rynkach światowych. Fornir modyfikowany to tworzywo idealne do produkcji płyt gaśniczych, podłóg składanych, rękodzieł, schodów, oklein meblowych, a nawet niektórych odmian dekoracyjnej papeterii. Jego zaletą jest m.in. technologia produkcji, która opiera się w głównej mierze na przemysłowym wytwarzaniu produkcji finalnego. Oznacza to, że do jego wytwarzania wykorzystuje się odpowiednio spreparowane kłody drewna, co w znacznej mierze skraca czas wytworzenia forniru.

Czym jest fornir modyfikowany?

Co to jest fornir modyfikowany i dlaczego cieszy się on tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta: technologia wytwarzania forniru modyfikowanego polega na ulepszeniu właściwości drewna naturalnego. Wykonany w ten sposób materiał jest odporny na wypaczenia i pozbawiony jakichkolwiek niedoskonałości. Co więcej, charakteryzuje się on zwiększoną odpornością na zginanie, a także dużo większą twardością. Mimo wielu modyfikacji fornir nadal zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne. Drewno poddane modyfikacji jest też całkowicie pozbawione wszelkich wizualnych skaz. Nie ma tu np. dziur wygryzionych przez robaki, a kolorystyka drewna wciąż pozostaje na tym samym, ujednoliconym poziomie. Czasami okleinę umieszcza się na dodatkowych warstwach materiału, dzięki którym zyskuje ona niesamowite właściwości. Fornir modyfikowany na fizelinie wyróżnia się m.in. wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie chociażby w przypadku obróbki przedmiotów z płyty meblowej o zaokrąglonych kształtach.

Kolorystyka forniru

Sporym wyzwaniem dla producentów forniru jest utrzymanie jednolitej kolorystyki tworzywa. W przypadku drewna naturalnego jest to bardzo trudne, gdyż jego barwa zależy przede wszystkim od zmiennych i często losowych czynników środowiskowych. Dlatego drewno wykorzystywane do produkcji forniru jest selektywnie barwione, co pozwala utrzymać jednolitą barwę.

Podsumowując, produkcja modyfikowanej okleiny jest czymś w rodzaju poprawy natury. W tym przypadku człowiek radzi sobie wyjątkowo dobrze.