Fornir czeczot

Czym charakteryzuje się fornir czeczot?

Fornir czeczot to odmiana powstająca z drewna posiadającego zmiany chorobowe. Tak powstałe zniekształcenia powstałe na skutek działania grzybów lub bakterii formują się w bardzo efektowne słoje i plamy.

Fornir czeczot charakteryzuje się licznymi oczkami, plamami i żyłkami w jasnych i ciemnych odcieniach. Mimo że wynikają one z choroby drzewa, nie wpływają ona na jakość forniru. Uszkodzenia wpływające na wygląd otrzymanego forniru mają charakter na tyle powierzchowny, że nie ma obawy o wytrzymałość mebli.

Fornir czeczot cena jest jednak dość wysoka. Wynika to z walorów estetycznych oraz trudności w otrzymaniu. Jest to kosztowny materiał, lecz wart swojej ceny. Podczas obróbki należy zachowywać szczególną ostrożność. Mechanicznie jest dość kruchy, pomimo że całkowicie zdrowy.

Również w późniejszej renowacji mebli pokrytych fornirem czeczotowym należy zachować szczególną ostrożność. Szczyt popularności przypadał na lata trzydzieste dwudziestego wieku. Z tego względu obecnie wiele mebli posiadających fornir orzech czeczot na swojej powierzchni wymaga uważnej renowacji.

Z jakich gatunków drzew wykonuje się fornir czeczot?

Czeczota jest stanem najczęściej występującym na brzozach oraz topolach. Z tego względu fornir brzoza czeczot jest najpopularniejszą odmianą. Niemniej jednak pojawia się ona także na innych, szlachetniejszych gatunkach.

Wyjątkowo efektowny fornir czeczot można otrzymać z kasztana, klonu lub orzecha. Charakteryzują się pięknymi plamami układającymi się we wzór nazywany pawimi oczkami.

Najłatwiej jest otrzymać fornir czeczot z brzozy karelskiej. Wynika to faktu, że w obrębie tego gatunku czeczotowatość jest wadą dziedziczną. Takie drzewa bywają uprawiane na plantacjach. Odmianą praktycznie niespotykaną jest fornir czeczot wykonany z dębu. Często wykorzystywanym natomiast do produkcji mebli postarzanych jest fornir orzech, ze względu na swój ciepły odcień brązu.

Gdzie można zastosować fornir czeczot?

Fantazyjne wzory forniru tego rodzaju doskonale sprawdzą się na luksusowych meblach stanowiących centralny punkt pomieszczenia, nawet tych wykonanych z płyty mdf, która po pokryciu fornirem zyskuje droższy wygląd. Czeczot z powodzeniem pełni funkcję zdobień na niewielkich powierzchniach. Świetnie pasuje także do ozdabiania piór, rękojeści noży oraz jako wstawki przy tarczy zegarka.

Pielęgnacja forniru powinna być delikatna. Źle znosi silne detergenty i gorącą parę.